Asset Publisher Asset Publisher

Zanocuj w lesie

 

 

 

 

 

Zapraszamy na odpoczynek w leśne ostępy Birczańskich lasów, zarówno na spacer z rodziną, jak i dziką wyprawę, z dala od miasta. To doskonała forma relaksu i ukojenia zmysłów po wielogodzinnej, siedzącej pracy przed monitorem komputera w zamknięciu, bez słońca i zielni. Od jutra rusza również Program „Zanocuj w lesie”!

 

 

Pamiętaj o zasadach Leave no trace (nie zostawiaj śladów):
1. Zaplanuj trasę i przygotuj się do niej
2. Biwakuj w udostępnionych do tego celu miejscach
3. Zabierz swoje śmieci
4. Pozostaw otoczenie w takim stanie, w jakim je zastałeś
5. Uważaj jak postępujesz z ogniem
6. Zachowaj dystans od dzikich zwierząt
7. Pamiętaj, że na szlaku nie jesteś sam

 

Ważne informacje:

 

  1. Przed wyjściem w teren koniecznie zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszarów objętych programem „Zanocuj w lesie”.

 

  1. Na poniższej mapie zaznaczyliśmy obszar, gdzie możecie swobodnie biwakować. Bardzo polecamy korzystanie z aplikacji mBDL Bank Danych o Lasach (dostępna również na urządzenia mobilne), gdzie możecie zobaczyć bardzo dokładnie nasz obszar.

 

  1. Na obszarze LKP „Lasy Birczańskie” możesz spotkać się z brakiem zasięgu telefonicznego. Sugerujemy pobranie i zainstalowanie aplikacji „RATUNEK”, dzięki której, nawet w takim przypadku będziesz mógł wezwać pomoc.

 

  1. Na wyznaczonym obszarze funkcjonują:  Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ) administrowanym przez Nadleśnictwo Bircza (obwód nr 160 oraz obwód nr 178), część wyznaczonego obszaru jest oddana w dzierżawę kołom łowieckim:  Koło Łowieckie „Bór” w Birczy obwód nr 159 oraz Koło Łowieckie Leśników „Dzik” w Przemyślu obwód nr 169.

 

  1. Na stronie internetowej Nadleśnictwa Bircza (https://bircza.krosno.lasy.gov.pl/) zamieszcza się informację o terminie i obszarze polowania zbiorowego w OHZ administrowanym przez Nadleśnictwo Bircza- obwód nr 160 oraz obwód nr 178, z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem. Na stronach internetowych kół łowieckich (Koło Łowieckie Leśników "Dzik" w Przemyślu - Koło Łowieckie Leśników "Dzik" w Przemyślu (dzik-przemysl.pl), Koło łowieckie BÓR w Birczy (lowiecki.pl) zamieszczane są informacje o terminie i obszarze polowania zbiorowego.

 

  1. Z uwagi na położenie nadleśnictwa w strefie nadgranicznej, przy korzystaniu z obszarów wyznaczonych do programu „Zanocuj w lesie” należy stosować się do przepisów związanych z ochroną granic obowiązujących w tej strefie https://www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl/bie/oddzial/placowki/14371,PSG-w-Huwnikach.html)
     
  2. Koordynatorem programu „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Bircza jest : Specjalista SL ds. edukacji leśnej -  Grzegorz Solarz (kontakt telefoniczny 784 374 749, adres email: grzegorz.solarz@krosno.lasy.gov.pl).
  3. Zachęcamy do uzupełnienia anonimowej ankiety dot. turystycznego i rekreacyjnego wykorzystania lasów:  http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl