Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

,,80 ROCZNICA WOJNY OBRONNEJ W 1939 R.”

,,80 ROCZNICA WOJNY OBRONNEJ W 1939 R.”

12 września 1939 r. odbyła się jedna z bitew kampanii wrześniowej, bitwa pod Borownicą. Żołnierze z 17. Pułku Piechoty Ziemi Rzeszowskiej pod dowództwem ppłk. dypl. Beniamina Kotarby wyparli z Borownicy niemieckich żołnierzy z 2. Dywizji Górskiej. Jednak po otrzymaniu posiłków okupanci okrążyli wioskę i zabili stacjonujących tam polskich żołnierzy oraz mieszkańców. Podaje się, że w trakcie bitwy zginęło 65 polskich żołnierzy w tym Ppłk. Beniamin Kotarba, awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika przez marszałka Rydza-Śmigłego.

Uroczystości rozpoczęły się przy Krzyżu i Obelisku nad ,,Czarnym Potokiem” gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze, następnie przy pomniku pomordowanych mieszkańców Borownicy odśpiewano hymn państwowy, wysłuchano przemówienia Wójta Gminy Bircza, zaprezentowano marsz 17. Pułku Piechoty, wysłuchano rysu historycznego, wręczono odznaczenia, odmówiono modlitwę za pomordowanych, zaginionych i zmarłych mieszkańców Borownicy. Następną częścią uroczystości była Msza Święta w intencji żołnierzy 17. Pułku Piechoty oraz Armii ,,Karpaty” po czym przemaszerowano na cmentarz aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach poległych. Wieńce przy krzyżu oraz na cmentarzu złożyła również delegacja pracowników Nadleśnictwa Bircza z Nadleśniczym Panem Zbigniewem Kopczak na czele.