Asset Publisher
Użytki ekologiczne
Użytki ekologiczne
Na terenie nadleśnictwa formy ochrony przyrody w postaci użytków ekologicznych uznano Rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego z dnia 18 listopada 2002 r. i Uchwałą Nr LVIII/445/2002 Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych z dnia 18 czerwca 2002 r. oraz ustalono Uchwałą Nr LXXV/75/2022 Rady Gminy Bircza z dnia 22 września 2022r i Uchwałą Nr LVIII/411/2022 Rady Gminy Fredropol z dnia 9 grudnia 2022r..
Łączna powierzchnia użytków wynosi 394,06 ha (26 zespołów i 12 pojedynczych obiektów).
Użytki ekologiczne na terenie Nadleśnictwa Bircza utworzono w celu ochrony pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typów środowisk, to jest: kęp drzew i krzewów, torfowisk, płatów nie użytkowanej roślinności, bagien, muraw kserotermicznych oraz stanowisk rzadkich gatunków roślin i zwierząt, w tym miejsc ich przebywania i rozrodu.
Użytki ekologiczne znajdujące się na terenach dawnych wsi to głównie pozostałości przydomowych sadów owocowych, inne to zarośla wierzbowe w strefie łęgów, reprezentowane przez wikliny nadrzeczne Salicetum triandro-viminalis oraz zarośla wierzby uszatej Chaerophyllum hirsutum-Salix aurita.
Na większości użytków w wyniku postępującej sukcesji występują zarośla
z tarniną i głogiem, tzw. czyżnie Rubo fruticosi-Prunetum spinosae. Użytki występujące na mokrych i wilgotnych łąkach porastają ziołorośla wiązówkowo-bodziszkowe Filipendulo-Gieranietum, ziołorośla z miętą długolistną Filipendulo-Menthetum longifoliae i ziołorośla sitowe Scirpetum silvatici.
Na szczególną uwagę zasługują użytki ekologiczne w obrębie Nowe Sady: na terenie leśnictwa Borysławka skupisko jałowca Juniperis communis oraz rzadkich roślin kserotermicznych, natomiast na terenie leśnictwa Posada Rybotycka stanowisko rzadkiego gatunku – ostrożenia siedmiogrodzkiego Cirsium decussatum.
Asset Publisher
Zagrożenia w lesie
Zagrożenia w lesie
Bezpieczeństwo w lesie – co musisz wiedzieć?
Zagrożenia naturalne
-
Upadające gałęzie i drzewa – unikaj przebywania w lesie podczas silnych wiatrów i burz.
-
Pożary lasów – nie rozpalaj ognia w miejscach niedozwolonych i przestrzegaj lokalnych przepisów przeciwpożarowych.
-
Śliskie podłoże – zachowaj ostrożność na mokrych liściach, korzeniach i błotnistych ścieżkach.
-
Burze i silne wiatry – w przypadku nagłej zmiany pogody poszukaj schronienia z dala od wysokich drzew i otwartych przestrzeni.
Zagrożenia ze strony zwierząt
-
Spotkanie z dzikimi zwierzętami – zachowaj spokój, nie podchodź do nich i nie dokarmiaj.
-
Ukąszenia przez żmije – patrz pod nogi, zwłaszcza na polanach i w skalistych miejscach.
-
Ukąszenia owadów i kleszczy – stosuj repelenty, noś odzież z długimi rękawami i nogawkami, a po powrocie dokładnie sprawdź ciało.
Zagubienie i trudne warunki terenowe
-
Zgubienie drogi – zawsze miej przy sobie mapę, kompas lub naładowany telefon z aplikacją nawigacyjną.
-
Wychłodzenie i przegrzanie – ubieraj się adekwatnie do warunków pogodowych, zabierz ze sobą wodę i przekąski.
-
Trudny teren – unikaj stromych zboczy, bagien i gęstych zarośli.
Pozostałe zagrożenia
-
Prace leśne – nie wchodź na tereny objęte zakazem wstępu z powodu prowadzonych prac. Aktualne informacje na temat zakazów wstępu w Nadleśnictwie Bircza znajdziesz na stronie: Nadleśnictwo Bircza – zakazy wstępu.
-
Trujące rośliny i grzyby – zbieraj tylko te, które są Ci dobrze znane.
-
Śmieci i szkło – pozostawione w lesie mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt oraz zwiększać ryzyko pożaru.
Co zrobić w razie niebezpieczeństwa?
-
Korzystaj z aplikacji RATUNEK – umożliwia szybkie wezwanie pomocy i automatyczne przesłanie Twojej lokalizacji do służb ratunkowych. Zaleca się pobranie jej przed wyjściem do lasu.
-
Znaj najważniejsze numery alarmowe:
-
112 – ogólny numer alarmowy
-
998 – straż pożarna (np. w przypadku pożaru lasu)
-
985 – GOPR i WOPR (pomoc w terenie)
-
Las to miejsce, które warto odwiedzać, ale zawsze należy zachować ostrożność i szanować przyrodę. Odpowiednie przygotowanie i świadomość zagrożeń pozwolą cieszyć się jego urokami w pełni bezpiecznie.