Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Uroczystości w Borownicy

Uroczystości w Borownicy

12 września br. minęły 73 lata od walk o Borownicę – małą wieś położoną w województwie podkarpackim, powiat przemyski, gmina Bircza.
17 Pułk Piechoty Rzeszowskiej wspomagany przez Kompanię "Sławsko" wyparł z niej w 1939 roku żołnierzy niemieckich 2. Dywizji Górskiej. Niemcy otrzymali posiłki. Otoczyli 17 pp. Polacy próbowali przebić się na północ Borowicy – do lasów. Akcja nie powiodła się. 17 pp. poniósł dotkliwe straty w ludziach. Część żołnierzy została rozproszona lub dostała się do niewoli. Pod Czarnym Potokiem, przysiółkiem Borownicy, poległa spora grupa żołnierzy polskich. Wśród nich pułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego Beniamin Piotr Kotarba – dowódca 17 pp. Pochodził ze Świątnik Górnych.
To właśnie upamiętnieniu jego bohaterskiej śmierci była poświęcona uroczystość, która odbyła się w niedzielę 9.09.2012 r. Uroczystość miała podniosły charakter. Po powitaniu gości i uroczystych przemówieniach, uczestnicy – wśród nich, władze, Województwa, Powiatu, Gminy, Nadleśnictwa Dynów i Bircza oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości – udali się pod pomnik upamiętniający mieszkańców Borownicy zamordowanych w 1945 roku przez UPA i oddali im cześć składając wieńce.
Zgromadzeni wzięli udział w Mszy Świętej, a po niej udali się na cmentarz. Tam, na grobie płk. Beniamina Piotra Kotarby, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Kolejnym punktem programu była rekonstrukcja historyczna przedstawiona przez GRH "Zgrupowanie Żmija" Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta OSP Medyka i - jak to przy takich okazjach bywa - "wojskowej grochówki nie zabrakło dla nikogo".