Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Pomóżmy Kasztanowcom

Pomóżmy Kasztanowcom

Akcja „Pomóżmy Kasztanowcom" promuje zarówno edukację ekologiczną, prowadzoną głównie wśród dzieci i młodzieży, jak i konkretne działania ochronne, w tym akcję grabienia i utylizowania liści.  W opadłych liściach wylęgają się i zimują poczwarki Szrotówka kasztanowcowiaczka który żeruje na kasztanowcach, ale może też żerować również na jaworze, klonie pospolitym, na których przechodzi pełny rozwój do postaci doskonałej.

Palenie czy zakopywanie, wpływa znacząco na ograniczenie liczebności tego szkodliwego motyla. Akcja  „Pomóżmy Kasztanowcom" zaprasza wszystkie placówki edukacyjne, stowarzyszenia, właścicieli posesji do organizacji własnej akcji grabienia opadających z kasztanowców liści.

Nadleśnictwo Bircza „Leśny Kompleks Promocyjny" we współpracy ze Szkołami Podstawowymi w Huwnikach i w Lipie zorganizował w dniach 12 i 16 listopada akcję Pomóżmy Kasztanowcom w której wzięło w sumie 90 osób,  zebrano 36 wielkich worków liści kasztanowca, które zutylizowano według przyjętej procedury, Podczas Akcji odbyła się również prelekcja dotyczą biologii Szrotówka kasztanowcowiaczka.