Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne

Na terenie nadleśnictwa formy ochrony przyrody w postaci użytków ekologicznych uznano Rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego z dnia 18 listopada 2002 r. i Uchwałą Nr LVIII/445/2002 Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych z dnia 18 czerwca 2002 r. oraz ustalono Uchwałą Nr LXXV/75/2022 Rady Gminy Bircza z dnia 22 września 2022r i Uchwałą Nr LVIII/411/2022 Rady Gminy Fredropol z dnia 9 grudnia 2022r..

Łączna powierzchnia użytków wynosi 394,06 ha (26 zespołów i 12 pojedynczych obiektów).

 

Użytki ekologiczne na terenie Nadleśnictwa Bircza utworzono w celu ochrony pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typów środowisk, to jest: kęp drzew i krzewów, torfowisk, płatów nie użytkowanej roślinności, bagien, muraw kserotermicznych oraz stanowisk rzadkich gatunków roślin i zwierząt, w tym miejsc ich przebywania i rozrodu.

Użytki ekologiczne znajdujące się na terenach dawnych wsi to głównie pozostałości przydomowych sadów owocowych, inne to zarośla wierzbowe w strefie łęgów, reprezentowane przez wikliny nadrzeczne Salicetum triandro-viminalis oraz zarośla wierzby uszatej Chaerophyllum hirsutum-Salix aurita.

 

Na większości użytków w wyniku postępującej sukcesji występują zarośla
z tarniną i głogiem, tzw. czyżnie Rubo fruticosi-Prunetum spinosae. Użytki występujące na mokrych i wilgotnych łąkach porastają ziołorośla wiązówkowo-bodziszkowe Filipendulo-Gieranietum, ziołorośla z miętą długolistną Filipendulo-Menthetum longifoliae i ziołorośla sitowe Scirpetum silvatici.

Na szczególną uwagę zasługują użytki ekologiczne w obrębie Nowe Sady: na terenie leśnictwa Borysławka skupisko jałowca Juniperis communis oraz rzadkich roślin kserotermicznych, natomiast na terenie leśnictwa Posada Rybotycka stanowisko rzadkiego gatunku – ostrożenia siedmiogrodzkiego Cirsium decussatum.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Gdzie zapalić ognisko

Gdzie zapalić ognisko

Tegoroczna susza pokazała jak niebezpiecznym żywiołem jest ogień. W polce do połowy maja wybuchło prawie 4500 pożarów z czego prawie 1500 na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Największym pożarem był pożar na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego gdzie płonęło ponad 5 tysięcy hektarów. W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich jak i naszych lasów Nadleśnictwo Bircza przygotowało wykaz miejsc w których można bezpiecznie rozpalać ogniska, a są to:

 

- Ogniskowisko przy wiacie na Ścieżce Przyrodniczo- Dydaktycznej ,,Krępak”-(Leśnictwo Posada Rybotycka),

-  Ogniskowisko na Wzgórzu Chomińskie przy punkcie widokowym (Leśnictwo Posada Rybotycka)

- Ogniskowisko przy Wiacie Turystycznej w miejscowości Jureczkowa (Leśnictwo Trzcianiec).

- Ogniskowisko na parkingu w miejscowości Makowa (Leśnictwo Borysławka).

 

Statystyki podają że, aż 9 na 10 pożarów lasów powodują ludzie.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=30&v=dCvRbPyoVhc&feature=emb_title

 

Zgodnie z ustawą z dnia 20 maja 1971r.Kodeks wykroczeń (Dz.  U. z 2019 r. poz. 821, 1238, z 2020 r. poz. 568, 956.) Art. 82 §3. „Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości o 100m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.

Materiały do pobrania