Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczystości z okazji Odzyskania Niepodległości połączone z podsumowaniem projektu ,,Tolerancja i Niepodległość”.

Uroczystości z okazji Odzyskania Niepodległości połączone z podsumowaniem projektu ,,Tolerancja i Niepodległość”.

W dniu 11 listopada 2019r. w Birczy odbyły się uroczystości Patriotyczne z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Birczy, następnie przemaszerowano przed budynek GOKSit gdzie odśpiewano hymn Polski oraz dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Mieszkańców Gminy Bircza z okresu odrodzenia Niepodległości Polski. Tablicę poświęcił Ks. Prałat Stanisław Kot- dziekan dziekanatu birczańskiego. Pod tablicą przybyłe delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, szkół oraz mieszkańców Gminy Bircza złożyły wieńce oraz zapaliły znicze. Wieniec od Nadleśnictwa Bircza złożyła delegacja z Panem Nadleśniczym Zbigniewem Kopczak na czele. Następnie przemaszerowano na Stary Cmentarz gdzie poświęcono nowy nagrobek ówczesnego bohatera ziemi birczańskiej Stanisława Szubera zaangażowanego działacza na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz za działalność w ruchu oporu w okresie II wojny światowej. Pod pomnikiem Stanisława Szubera przybyłe delegacje złożyły wieńce oraz zapaliły znicze. Wieniec złożyła również delegacja pracowników Nadleśnictwa Bircza. Uroczystości zakończyły się w sali widowiskowej GOKSiT w Birczy gdzie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Birczy przygotowali akademię muzyczno- taneczną. W GOKSit można było podziwiać również nowo otwartą wystawę na temat: ,,Bircza w godzinie Niepodległości- dokumenty oraz portrety mieszkańców”.