Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie akcji #sadziMY

Podsumowanie akcji #sadziMY

Z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy, milion sadzonek rodzimych drzew leśnych przeznaczyły Lasy Państwowe do rozdania podczas akcji #sadziMy, którą przeprowadzono w piątek 18 września w całej Polsce. Z tego na terenie RDLP w Krośnie do dyspozycji chętnych było 60 tysięcy młodych jodeł, świerków, buków i dębów.

Wzorem wcześniejszych edycji spodziewaliśmy się, że zainteresowanie inicjatywą sadzenia lasu w Nadleśnictwie Bircza będzie duże, zwłaszcza, że trafiliśmy na piękną słoneczną pogodę. I tak też się stało. W raz z wybiciem godziny 9:00 trafili do nas pierwsi zainteresowani celem odbioru sadzonek. Nadleśnictwo Bircza przygotowało w sumie 3000 sadzonek drzew leśnych (1000 sadzonek dęba i 2000 sadzonek buka), wszystkie sadzonki zostały przekazane osobom zainteresowanym.

 

Fot. P. Nieckarz