Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las Medialny 2018

Las Medialny 2018

Wydarzenie LAS MEDIALNY 2018

29 października br. po raz kolejny leśnicy z Nadleśnictwa Bircza spotkali się z dziennikarzami przy Lesie Medialnym w miejscowości Łomna.  Las Medialny stał się symbolem pojednania ponad podziałami granicznymi i narodowościowymi. To właśnie 14 lat temu (tj. 16 października 2004 r.) Las Medialny został posadzony przez leśników, dziennikarzy i samorządowców m. in. z  Polski, Ukrainy i Słowacji.

Dziennikarz polskiego radia Rzeszów Marek Cynkar – inicjator leśnych spotkań żurnalistów sprzed lat,  podkreślił : „To był czas częstych spotkań Polaków i Ukraińców, którzy również mieli aspiracje do wspólnej Europy, a sadzenie lasu okazało się świetną okazją do integracji leśników, dziennikarzy i samorządowców z obu krajów”.

W tym roku dziennikarze i samorządowcy wspólnie z leśnikami wyznaczali drzewa do wycinki w ramach zabiegu hodowlanego w  młodniku. Leśnicy pokazali uczestnikom jak różnią się cięcia pielęgnacyjne w zależności od gatunku drzewa. Inaczej postępuje się ze zwartą sośniną, inaczej w świetlistych brzezinach, a jeszcze inaczej w młodnikach dębowych.

Wydarzenie przy Lesie Medialnym było również okazją do upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas spotkania Pani Dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna wraz z przedstawicielami delegacji leśników z Ukrainy i Słowacji wspólnie posadzili przy Bramie do Lasu Medialnego sadzonkę dębu, tj. szczep słynnego dębu „Bartek”, który będzie upamiętniać ten szczególny rok dla Polski.