Wydawca treści
Zanocuj w lesie
Zapraszamy na odpoczynek w leśne ostępy Birczańskich lasów, zarówno na spacer z rodziną, jak i dziką wyprawę, z dala od miasta. To doskonała forma relaksu i ukojenia zmysłów po wielogodzinnej, siedzącej pracy przed monitorem komputera w zamknięciu, bez słońca i zielni. Od jutra rusza również Program „Zanocuj w lesie”!
Pamiętaj o zasadach Leave no trace (nie zostawiaj śladów):
1. Zaplanuj trasę i przygotuj się do niej
2. Biwakuj w udostępnionych do tego celu miejscach
3. Zabierz swoje śmieci
4. Pozostaw otoczenie w takim stanie, w jakim je zastałeś
5. Uważaj jak postępujesz z ogniem
6. Zachowaj dystans od dzikich zwierząt
7. Pamiętaj, że na szlaku nie jesteś sam
Ważne informacje:
- Przed wyjściem w teren koniecznie zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszarów objętych programem „Zanocuj w lesie”.
- Na poniższej mapie zaznaczyliśmy obszar, gdzie możecie swobodnie biwakować. Bardzo polecamy korzystanie z aplikacji mBDL Bank Danych o Lasach (dostępna również na urządzenia mobilne), gdzie możecie zobaczyć bardzo dokładnie nasz obszar.
- Na obszarze LKP „Lasy Birczańskie” możesz spotkać się z brakiem zasięgu telefonicznego. Sugerujemy pobranie i zainstalowanie aplikacji „RATUNEK”, dzięki której, nawet w takim przypadku będziesz mógł wezwać pomoc.
- Na wyznaczonym obszarze funkcjonują: Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ) administrowanym przez Nadleśnictwo Bircza (obwód nr 160 oraz obwód nr 178), część wyznaczonego obszaru jest oddana w dzierżawę kołom łowieckim: Koło Łowieckie „Bór” w Birczy obwód nr 159 oraz Koło Łowieckie Leśników „Dzik” w Przemyślu obwód nr 169.
- Na stronie internetowej Nadleśnictwa Bircza (https://bircza.krosno.lasy.gov.pl/) zamieszcza się informację o terminie i obszarze polowania zbiorowego w OHZ administrowanym przez Nadleśnictwo Bircza- obwód nr 160 oraz obwód nr 178, z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem. Na stronach internetowych kół łowieckich (Koło Łowieckie Leśników "Dzik" w Przemyślu - Koło Łowieckie Leśników "Dzik" w Przemyślu (dzik-przemysl.pl), Koło łowieckie BÓR w Birczy (lowiecki.pl) zamieszczane są informacje o terminie i obszarze polowania zbiorowego.
- Z uwagi na położenie nadleśnictwa w strefie nadgranicznej, przy korzystaniu z obszarów wyznaczonych do programu „Zanocuj w lesie” należy stosować się do przepisów związanych z ochroną granic obowiązujących w tej strefie https://www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl/bie/oddzial/placowki/14371,PSG-w-Huwnikach.html)
- Koordynatorem programu „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Bircza jest : Specjalista SL ds. edukacji leśnej - Grzegorz Solarz (kontakt telefoniczny 784 374 749, adres email: grzegorz.solarz@krosno.lasy.gov.pl).
- Zachęcamy do uzupełnienia anonimowej ankiety dot. turystycznego i rekreacyjnego wykorzystania lasów: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl
Najnowsze aktualności
Leśnicy z Lasów Birczańskich oddają krew!
Leśnicy z Lasów Birczańskich oddają krew!
Leśnicy z Lasów Birczańskich dołączyli się do akcji „Leśne osocze, leśna krew” i dzisiaj oddali krew - bezcenny dar, który można przekazać drugiemu człowiekowi.
Po raz kolejny leśnicy pomagają najbardziej potrzebującym. Lasy Państwowe we współpracy z Narodowym Centrum Krwi organizują akcję oddawania krwi i jej składników oraz osocza od ozdrowieńców po COVID-19.
We wszystkich regionalnych centrach krwiodawstwa brakuje krwi i jej składników. Zapasy tej życiodajnej substancji są na wyczerpaniu, brakuje nie tylko krwi tych najrzadszych grup, ale często także tych najpopularniejszych.
Krew jest zawsze potrzebna. Od jej dostępności często zależy ludzkie życie i zdrowie. Dlatego tak ważne jest odbudowanie stanu jej zapasów sprzed pandemii. Rośnie także zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców, które łagodzi objawy choroby.
Na stronie https://krew.info/zapasy/ można sprawdzić, gdzie i jakiej grupy krwi najbardziej brakuje.
W odpowiedzi na apele centrów krwiodawstwa Lasy Państwowe zorganizowały ogólnopolską akcję oddawania krwi i jej składników. Akcja „Leśne osocze, leśna krew” rozpoczęła się 27 stycznia i potrwa do końca roku. Wezmą w niej udział leśnicy z całej Polski oraz ich bliscy.
Leśnicy zapraszają do akcji każdego, kto jest gotowy podzielić się swoim najcenniejszym darem. Wystarczy udać się do wybranego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i podać hasło: „Leśne osocze, leśna krew”. Od jednej osoby pobiera się ok. 450 ml krwi. Do operacji serca potrzeba sześć jednostek krwi, a do przeszczepu wątroby nawet 20. Najwięcej krwi potrzebują ofiary wypadków drogowych, nawet 50 jednostek.
Akcja „Leśne osocze, leśna krew” nie jest pierwszym działaniem Lasów Państwowych. Jednostki LP w całej Polsce od początku pandemii udzielają pomocy w walce z koronawirusem. Regionalne dyrekcje LP oraz poszczególne nadleśnictwa wspierają ośrodki medyczne, służby mundurowe, domy dziecka i domy pomocy społecznej ze swojego terenu.