Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody

Na gruntach Nadleśnictwa znajduje się obecnie 107 pomników przyrody, w ramach których objęto ochroną 164 egzemplarze drzew (w tym 13 pomników grupowych i 78 pojedynczych drzew ) oraz  17 szt. bluszczu pospolitego Hedera helix ( w tym 15 pojedynczych egzemplarzy i 1 grupa złożona z 2 egzemplarzy).


W strukturze gatunkowej drzew pomnikowych dominują dęby szypułkowe Quercus robur. Pozostałe gatunki to: buk zwyczajny Fagus silvatica, jawor Acer pseudoplatanus, jesion wyniosły Fraxinus excelsior, jodła pospolita Abies alba, lipa drobnolistna Tilia cordata, wiąz górski Ulmus glabra), grab zwyczajny Carpinus betulus, modrzew europejski Larix europea.

Wśród żywych drzew pomnikowych większość wykazuje dobry stan zdrowotny. Część to okazy martwe.

Grupowe pomniki przyrody tworzą głównie dęby szypułkowe. Większość to pozostałości dawnych parków podworskich (leśnictwo Kuźmina, oddz. 218a - grupa 31 dębów w przedziale wiekowym 170-250 lat i obwodzie 340-510 cm oraz leśnictwo Malawa, oddz. 131f - grupa 15 dębów w przedziale wiekowym 190-220 lat i obwodzie 315-442 cm). Warte uwagi są także okazałe około 200-letnie jodły (3 szt.) na terenie leśnictwa Turnica (oddz. 176d) o obwodzie od 330 do 420 cm.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Gdzie zapalić ognisko

Gdzie zapalić ognisko

Tegoroczna susza pokazała jak niebezpiecznym żywiołem jest ogień. W polce do połowy maja wybuchło prawie 4500 pożarów z czego prawie 1500 na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Największym pożarem był pożar na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego gdzie płonęło ponad 5 tysięcy hektarów. W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich jak i naszych lasów Nadleśnictwo Bircza przygotowało wykaz miejsc w których można bezpiecznie rozpalać ogniska, a są to:

 

- Ogniskowisko przy wiacie na Ścieżce Przyrodniczo- Dydaktycznej ,,Krępak”-(Leśnictwo Posada Rybotycka),

-  Ogniskowisko na Wzgórzu Chomińskie przy punkcie widokowym (Leśnictwo Posada Rybotycka)

- Ogniskowisko przy Wiacie Turystycznej w miejscowości Jureczkowa (Leśnictwo Trzcianiec).

- Ogniskowisko na parkingu w miejscowości Makowa (Leśnictwo Borysławka).

 

Statystyki podają że, aż 9 na 10 pożarów lasów powodują ludzie.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=30&v=dCvRbPyoVhc&feature=emb_title

 

Zgodnie z ustawą z dnia 20 maja 1971r.Kodeks wykroczeń (Dz.  U. z 2019 r. poz. 821, 1238, z 2020 r. poz. 568, 956.) Art. 82 §3. „Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości o 100m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.

Materiały do pobrania