Lista aktualności
Gospodarka łąkowo-rolna w Nadleśnictwie Bircza
Gospodarka łąkowo-rolna w Nadleśnictwie Bircza
Nadleśnictwo Bircza zarządza ponad 1 670 hektarami gruntów rolnych. Jest to ewenement w skali RDLP Krosno, gdyż w innych jednostkach wartości te oscylują w przedziale od 22,5 do 736 hektarów.
W skali całej RDLP Krosno grunty rolne stanowią łącznie 6 975 ha.
Spośród tych 1 670 ha, Nadleśnictwo Bircza prowadzi aktywną gospodarkę łąkowo-rolną na powierzchni 1 200 ha.
Zapytacie zatem: dlaczego leśnicy zajmują się gospodarką łąkowo-rolną, zamiast hodowlą i pielęgnacją lasu? Czy nie byłoby korzystniej wszystkie te grunty zalesić?
Otóż środowiska naukowe mówią w tym przypadku niemal jednym głosem - zwarty drzewostan nie zawsze jest najkorzystniejszym środowiskiem do bytowania dla wielu organizmów. W wielu przypadkach otwarte przestrzenie w bezpośrednim sąsiedztwie lasu charakteryzują się większą bioróżnorodnością, niż sam drzewostan. Niezwykła różnorodność roślin zielnych stanowi swoistą ostoję dla licznych gatunków owadów, będących z kolei źródłem pokarmu dla organizmów klasyfikowanych na wyższych szczeblach piramidy troficznej. Ptaki drapieżne, przedstawiciele zwierzyny płowej, duże drapieżniki oraz wiele, wiele innych organizmów, wykorzystuje łąki, pastwiska i grunty orne do żerowania, polowania na swoje ofiary czy po prostu do szeroko pojętego bytowania.
Pozostawienie tego typu obszarów matce naturze sprawiłoby, że za kilka lub kilkanaście lat postępująca sukcesja naturalna przekształciłaby je najpierw w obszary zakrzewione, a następnie w lasy, złożone z gatunków lekkonasiennych.
I tutaj do akcji wkraczamy my: kosimy, grabimy, prasujemy, czasem też orzemy, siejemy i zbieramy, a tym samym zachowujemy te obszary w formie niezmienionej dla przyszłych pokoleń. Zebraną biomasę częściowo wykorzystujemy na potrzeby własne (gospodarka łowiecka, działalność szkółkarska), a nadwyżki wprowadzamy do obrotu rynkowego.
Poza zagospodarowaniem gruntów rolnych, pielęgnujemy także stare sady owocowe, będące niemymi świadkami lokalnej historii. Są to sady i pojedyncze drzewa, w ilości ponad 4 000 szt., zlokalizowane m.in. w miejscowościach Jamna Górna, Jamna Dolna, Trójca, Pechnów czy Łomna, które dziś są obszarem niemal niezamieszkałym, ale jeszcze 70 lat temu tętniły życiem. Lokalnie wprowadzamy także nowe nasadzenia starych odmian drzew owocowych.
Zapraszamy do obejrzenia filmu, do pobrania poniżej.