Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Na terenie  Nadleśnictwa Bircza zagrożenia mogące wpłynąć negatywnie na stan lasu dzieli się na trzy grupy:                          

- biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne),

 - abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury),

 - antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).


Zagrożenia abiotyczne
Czynnikami abiotycznymi mającymi największe znaczenie na naszym terenie są szkody od wiatrów, okiści oraz niskich i wysokich temperatur. Występują one jednak najczęściej pojedynczo lub grupowo na nie dużych powierzchni.


Zagrożenia biotyczne

Jednym z czynników zagrażających lasom na tym terenie jest zwierzyna płowa. Największe szkody, polegające na zgryzaniu lub spałowaniu sadzonek, wyrządzane są w uprawach i młodnikach. Dlatego corocznie Nadleśnictwo zabezpiecza chemicznie lub grodzi uprawy gatunków narażonych na zgryzanie (głównie Jd). Na terenie Nadleśnictwa stwierdzane są również coraz częściej szkody wyrządzane przez bobry ( głównie w infrastrukturze).
Z uwagi na dużą różnorodność gatunkową, dopasowanie drzewostanów do siedliska i ich dobrą kondycję zdrowotną zagrożenie od szkodników owadzich jest niewielkie.
Choroby grzybowe występujące na terenie Nadleśnictwa to głównie rak jodły. Jego rozprzestrzenianie jest ograniczane poprzez usuwanie starszych jodeł opanowanych przez raka, a w młodszych stadiach rozwojowych drzewostanu usuwanie tzw. "czarcich mioteł".

Jednakże największym problemem w chwili obecnej jest gwałtowny wzrost populacji jemioły w drzewostanach jodłowych. Na terenie Nadleśnictwa zainfekowanych jemiołą jest 56% drzewostanu jodłowego. Pasożyt atakuje głównie stare drzewa ( liczące ponad 100 lat). Główną przyczyną tego stanu są zmiany klimatyczne, przede wszystkim ocieplenie klimatu i długotrwałe susze. Działania ochronne prowadzone przez Nadleśnictwo polegają na usuwaniu (w trakcie prowadzenia zabiegów gospodarczych) starych obumierających lub już obumarłych drzew zasiedlonych przez pasożyta, głównie w celu zmniejszenia jego rozprzestrzeniania się oraz ochrony przed zainfekowaniem młodszych partii drzewostanów.

Zagrożenia antropogeniczne

Na terenie Nadleśnictwa pożary lasu występują sporadycznie.
Najbardziej uciążliwym czynnikiem antropogenicznym na terenie Nadleśnictwa jest zaśmiecanie lasu. W celu jego ograniczenia Nadleśnictwo corocznie przeprowadza „akcje sprzątania lasu”, w których udział biorą zarówno pracownicy Nadleśnictwa jak również zakładów usług leśnych działających na tym terenie.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dzień drzewa

Dzień drzewa

10 października obchodzimy Międzynarodowy „Dzień Drzewa” z tej okazji Nadleśnictwo Bircza przygotowało krótką informację o ciekawych drzewach jakie rosną na terenie naszego Nadleśnictwa.

 

W ramach gospodarki łąkowo - rolnej Nadleśnictwo pielęgnuje ponad 3 000  szt. starych drzew owocowych, które stanowią bazę żerową dla zwierzyny łownej (jeleń, sarna, dzik), zwierzyny chronionej (niedźwiedź), a także pozostałej drobnej zwierzyny i ptactwa. Dzięki prowadzonym zabiegom drzewa bardzo pięknie kwitną oraz intensywnie owocują. Zdjęcia zrobione w starym sadzie na terenie leśnictwa Wojtkówka.

Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) Dąb jest symbolem długowieczności, dostojeństwa oraz siły. Dęby żyją ponad 1000 lat. Są bardzo cenione w przemyśle drzewnym ze względu na wytrzymałość, twardość oraz trwałość drewna. Dzięki majestatycznym rozmiarom jakie osiąga zwłaszcza przy mocno rozbudowanej koronie nazywany jest królem polskich drzew. Nasz prezentowany dąb rośnie w miejscowości Rudawka na terenie leśnictwa Jasienica. Obwód na wysokości 1,3m (pierśnicowy) wynosi 365 cm a jego wysokość to 25m.

Na terenie Nadleśnictwa Bircza bardzo ważnym gatunkiem jest Jodła pospolita (Abies alba Mill.) która w tym roku bardzo ładnie obrodziła. W Wyłączonych Drzewostanach Nasiennych których w Nadleśnictwie Bircza posiadamy 30,26 ha zebraliśmy 1300kg szyszek. Z zebranych szyszek pozyskamy nasiona a następnie wyprodukujemy sadzonki.