Wydawca treści Wydawca treści

Rys historyczny Nadleśnictwa Bircza

Rys Historyczny Nadleśnictwa Bircza
Lasy pozostające w zarządzie obecnego Nadleśnictwa Bircza w okresie międzywojennym stanowiły w większości wielką własność prywatną. Znaczne obszary leśne należały do Polskiej Akademii Umiejętności, a państwowe podlegały Nadleśnictwom Dobromil i Michowa.
W latach II wojny światowej wystąpiły szkody w lasach, spowodowane bezpośrednimi działaniami wojennymi. Pierwsze powojenne plany urządzania wykonane na początku lat pięćdziesiątych podkreślają zły stan lasu spowodowany rabunkowymi wyrębami i zupełnym brakiem pielęgnacji upraw i młodników. Na Pogórzu Przemyskim znaczący wpływ na przyszłą gospodarkę leśną miało wysiedlenie w latach 1944 – 1947 ludności ukraińskiej. Grunty przesiedleńców przejęło państwo pod koniec 1947 r. Praktycznie całość lasów na omawianym terenie znalazła się w jego rękach. Prowadzono wówczas intensywne prace zalesieniowe, które objęły 9 tyś [ha] gruntów.
Utworzone zostały nowe nadleśnictwa, w tym Bircza, Nowe Sady i Wojtkowa. Nie miały one ustabilizowanych granic, gdyż stanowiły zlepek różnych dawnych form własności. Solidne podstawy gospodarki leśnej na opisywanym terenie stworzyło dopiero definitywne urządzenie lasów. Wykonano je dla Nadleśnictw Bircza, Nowe Sady i Wojtkowa w latach 1963-68 r.
W połowie lat sześćdziesiątych na terenie nadleśnictw Bircza, Wojtkowa i Nowe Sady zaczęto tworzyć łowiecki ośrodek rządowy, istniejący do 1982 r., którego obecność miała negatywny wpływ na gospodarkę leśną tych terenów. W Arłamowie wybudowano pałac myśliwski wraz z zapleczem gospodarczym i socjalnym. Ogrodzono około 20 tys. [ha] lasów. Długość ogrodzenia (z siatki stalowej) wynosiła 120 km. Z okolicznych lasów zwabiano zwierzynę stosując dokarmianie i instalując w ogrodzeniu system tzw. skoczni, pozwalający na przedostanie się jej do środka, a uniemożliwiający wydostanie się na zewnątrz. Utrzymywano bardzo wysoki stan zwierzyny płowej, której obecność spowodowała szkody o katastrofalnym rozmiarze. Okresowa inwentaryzacja szkód wyrządzonych przez zwierzynę w lasach Nadleśnictwa Bircza, przeprowadzona w 1990 r. wykazała, że 57 % upraw i młodników było uszkodzonych w znacznym stopniu.
W 1975 r. w związku z reorganizacją podziału administracyjnego w lasach państwowych utworzono tzw. wielkie nadleśnictwa. Z dawnych Nadleśnictw: Bircza, Nowe Sady i Wojtkowa utworzono Nadleśnictwo Bircza, a dawne odrębne jednostki stanowią obręby leśne. Po 1990 roku Nadleśnictwo Bircza przejęło w zarząd ok. 2,5 tyś. [ha] gruntów w większości po byłym Wojskowym Gospodarstwie Rolnym,a także Państwowym Gospodarstwie Rolnym.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spotkanie przedstawicieli "Obozu dla Puszczy" z pracownikami Nadleśnictwa Bircza

Spotkanie przedstawicieli "Obozu dla Puszczy" z pracownikami Nadleśnictwa Bircza

W dniu  7  maja 2018 r. na terenie Nadleśnictwa Bircza (w Leśnictwie Arłamów ) odbyła się wizja terenowa w związku z wcześniejszymi zarzutami przedstawicieli „Obozu dla Puszczy” dotyczące wycinki jodły o wymiarach pomnikowych. W spotkaniu udział brali przedstawiciele Nadleśnictwa Bircza, czyli  Nadleśniczy -  Pan Zbigniew Kopczak,  Inżynier Nadzoru - Pan Piotr Gwóźdź, Leśniczy - PanTomasz Łaski, Podleśniczy – Pan Zbyszko Wolniewicz  oraz przedstawiciele  „Obozu dla Puszczy”.  

W czasie tego spotkania była okazja do merytorycznej rozmowy oraz sprostowania wcześniejszych zarzutów pod adresem Nadleśnictwa dotyczące wycinki drzewa o wymiarach  pomnikowych. Jodła, która została ścięta, okazała się być dwurdzeniowa, czyli nie było to drzewo spełniające kryteriów dla drzewa pomnikowego. Drzewo to zostało usunięte, ponieważ zagrażało bezpieczeństwu robotników leśnych wykonujących pracę na powierzchni zrębowej.

Przedstawiciele „Obozu dla Puszczy” zadawali wiele pytań, na które nasi leśnicy rzetelnie odpowiadali przedstawiając fakty. Pan Nadleśniczy przypomniał zebranym, że Nadleśnictwo funkcjonuje m.in. w oparciu o Plan Urządzania Lasu (PUL)  oraz podkreślił, że  Ustawa o lasach  zobowiązuje leśników do zachowania trwałości lasów, czyli  do pielęgnacji starego i młodego pokolenia drzewostanów, gdyż drzewostan w każdym wieku jest dla nas cennym fragmentem.

Naszym leśnikom  przede wszystkim zależało na przedstawieniu oraz wytłumaczeniu  zasad i specyfiki  prowadzenia gospodarki leśnej w lasach na terenie Nadleśnictwa Bircza. Mamy nadzieję, że spotkanie zaowocuje większym zrozumieniem i akceptacją pracy leśników.