Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Dzień drzewa

Dzień drzewa

10 października obchodzimy Międzynarodowy „Dzień Drzewa” z tej okazji Nadleśnictwo Bircza przygotowało krótką informację o ciekawych drzewach jakie rosną na terenie naszego Nadleśnictwa.

 

W ramach gospodarki łąkowo - rolnej Nadleśnictwo pielęgnuje ponad 3 000  szt. starych drzew owocowych, które stanowią bazę żerową dla zwierzyny łownej (jeleń, sarna, dzik), zwierzyny chronionej (niedźwiedź), a także pozostałej drobnej zwierzyny i ptactwa. Dzięki prowadzonym zabiegom drzewa bardzo pięknie kwitną oraz intensywnie owocują. Zdjęcia zrobione w starym sadzie na terenie leśnictwa Wojtkówka.

Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) Dąb jest symbolem długowieczności, dostojeństwa oraz siły. Dęby żyją ponad 1000 lat. Są bardzo cenione w przemyśle drzewnym ze względu na wytrzymałość, twardość oraz trwałość drewna. Dzięki majestatycznym rozmiarom jakie osiąga zwłaszcza przy mocno rozbudowanej koronie nazywany jest królem polskich drzew. Nasz prezentowany dąb rośnie w miejscowości Rudawka na terenie leśnictwa Jasienica. Obwód na wysokości 1,3m (pierśnicowy) wynosi 365 cm a jego wysokość to 25m.

Na terenie Nadleśnictwa Bircza bardzo ważnym gatunkiem jest Jodła pospolita (Abies alba Mill.) która w tym roku bardzo ładnie obrodziła. W Wyłączonych Drzewostanach Nasiennych których w Nadleśnictwie Bircza posiadamy 30,26 ha zebraliśmy 1300kg szyszek. Z zebranych szyszek pozyskamy nasiona a następnie wyprodukujemy sadzonki.