Asset Publisher Asset Publisher

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Birczańskie"

CO TO JEST LEŚNY KOMPLEKS PROMOCYJNY?

Leśne kompleksy promocyjne są obszarami funkcjonalnymi o szczególnym znaczeniu społecznym, ekologicznym i edukacyjnym, obejmującymi duże i zwarte obszary lasu. Utworzone na obszarze całego kraju, pokazują zmienność warunków siedliskowych oraz różnorodność składu gatunkowego lasu. W ramach LKP leśnicy prowadzą wszechstronne rozeznanie i monitorowanie stanu biocenoz oraz dostosowują gospodarkę leśną do tych warunków, wspierają badania naukowe, promują zrównoważoną gospodarkę leśną i prowadzą edukację leśną społeczeństwa. LKP stanowią także forum współpracy leśników ze społeczeństwem. W radach naukowo-społecznych każdego LKP zasiadają przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, autorytety świata nauki, reprezentanci organizacji pozarządowych, przemysłu drzewnego, lokalnych mediów oraz osoby obdarzone szczególnym zaufaniem społeczności lokalnych.

 

 

 

Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Birczańskie - informacje ogólne:

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Birczańskie" został utworzony Zarządzeniem Nr 4 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w dniu 24 stycznia 2001r. na terenie całego Nadleśnictwa Bircza.
Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Birczańskie obejmuje swym zasięgiem teren Pogórza Przemyskiego oraz Gór Sanocko-Turczańskich. Obszar ten charakteryzuje się  walorami przyrodniczymi oraz turystycznymi. Lesistość obszaru jest bardzo wysoka, tj. ponad 61%.  Dominującymi siedliskami jest las górski świeży oraz las wyżynny świeży, z których przeważająca część to siedliska naturalne i zbliżone do naturalnych. W tej części Karpat najważniejszymi gatunkami lasotwórczymi jest jodła i buk. Na terenie LKP Lasy Birczańskie występują również drzewostany sosnowe na siedliskach zniekształconych, które znajdują się na gruntach porolnych. Obecnie leśnicy z Nadleśnictwa Bircza prowadzą na gruntach porolnych przebudowę drzewostanów sosnowych, czyli odtwarzają lasy o naturalnym składzie gatunkowym zgodnym z siedliskiem.

 

Cele utworzenia LKP „Lasy Birczańskie" :

  • Wszechstronne rozpoznanie stanu biocenoz siedlisk leśnych terenów podgórskich i górskich oraz dynamiki zachodzących w nich zmian;
  • Trwałe zachowanie lub odtwarzanie naturalnych walorów lasów na obszarze LKP Lasy Birczańskie;
  • Łączenie trwałej gospodarki leśnej z aktywną ochroną przyrody; zobacz Ochrona Przyrody
  • Prowadzenie prac badawczych i doświadczalnictwa leśnego dla wypracowania wniosków możliwych do wykorzystania przede wszystkim w terenach podgórskich i górskich
  • Prowadzenie szkoleń Służby Leśnej
  • Promowanie wielofunkcyjnej oraz zrównoważonej gospodarki leśnej
  • Prowadzenie edukacji leśnej społeczeństwa; zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną ! Odwiedź Nas, Poznaj Las!
  • Komunikacja ze społeczeństwem ; zachęcamy do polubienia strony Fanpage FB Nadleśnictwo Bircza, Lasy Państwowe

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szkody powodziowe w podkarpackich lasach

Szkody powodziowe w podkarpackich lasach

Trwa szacowanie szkód po powodziach, które nawiedziły Podkarpacie w minionych dniach. Wprawdzie lasy spełniły swą wielką retencyjną rolę, ale woda spowodowała też spore straty w infrastrukturze leśnej, a rozmiękły, niestabilny grunt powoduje powstawanie osuwisk i wywracanie drzew z korzeniami.

Aż w 24 z 26 nadleśnictw zgłosiło szkody po gwałtownych ulewach, jakie przeszły przez region w weekend 27-28 czerwca. Do listy szkód, które już od trzech tygodni czynią ulewne deszcze, doszły nowe, tym razem dość duże straty sięgające łącznie kwoty 4,9 mln złotych.

- Sytuacja jest dynamiczna i zmienia się lokalnie praktycznie po każdej burzy, dlatego ostateczny rozmiar oraz szacowanie wartości szkód nastąpi po opadnięciu wody – zaznacza Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP ds. gospodarki leśnej. .

Poważne uszkodzenia wystąpiły w Nadleśnictwie Bircza, gdzie woda zalała 7 kancelarii leśnictw, zaplecze techniczne biura nadleśnictwa, wdarła się do archiwum i magazynu LKP. Z kolei w sąsiednim Nadleśnictwie Dynów woda uszkodziła 4,5 km nawierzchni dróg leśnych, zaś błoto i nanosy pozatykały liczne przepusty. W bieszczadzkim Nadleśnictwie Komańcza osuwisko uszkodziło drogę, zniszczeniu uległy też utwardzenia brodów na Osławie.

Intensywne opady i zwiększona wilgotność spowodowały też rozwój chorób grzybowych u sadzonek i siewek na szkółkach, ale najwięcej szkód wynika z rozmycia kwater i koryt, w których hodowane są młode drzewka. Szkody na szkółkach w wyniku zamulenia kwater oraz w drzewostanach są w tej chwili trudne do oszacowania. Te ostatnie nie powinny stanowić większego problemu – las szybko zabliźni rany powodziowe.

Z punktu widzenia sprzedaży drewna, ze względu na ograniczenia na moście w Huzelach problemem jest powstałe osuwisko na drodze wojewódzkiej z Baligrodu do Soliny, gdzie wprowadzono ograniczenie do 10 ton. Jest to jedyna droga wywozowa z tej części Bieszczadów, co w praktyce zatrzymało wywóz sprzedanego drewna z terenu nadleśnictw Baligród, Cisna i Lesko.

Zniszczone są też drogi publiczne wiodące przez lasy, m.in. w nadleśnictwach Kańczuga i Kołaczyce, co odcięło od świata wiele budynków mieszkalnych.

Wprawdzie obiekty małej retencji spełniły swoją rolę, spowalniając spływ wody i retencjonując prawie 1,4 mln metrów sześciennych, ale wiele z nich też uległo uszkodzeniu. Na 14 zbiornikach retencyjnych doszło do rozmycia grobli i przelewów, jak również uszkodzenia brodów i przepustów znajdujących się obecnie pod wodą. Zgłoszono też uszkodzenia nawierzchni na ponad 100 km dróg leśnych. Wstępny szacunek strat sięga 4,9 mln. zł.

        Lesistość Podkarpacia wzrosła z 24% po wojnie do 38% obecnie - to drugi co do wysokości wskaźnik w kraju. Jest on wynikiem powojennej akcji zalesieniowej, która w naszym regionie nabrała największego rozpędu w latach 1959-1964. Lasy te należą też do najstarszych w Polsce (średni wiek 74 lata) i najzasobniejszych (ponad 300 metrów sześciennych drewna na ha).  Mają też największy w kraju udział gatunków liściastych.

 

 

Tekst: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Fot. Arch. Nadleśnictwa Kańczuga