Asset Publisher Asset Publisher

Nadleśnictwo Bircza

Nadleśnictwo Bircza zarządza w imieniu Skarbu Państwa gruntami o powierzchni  29 860 ha, z czego ponad 27 600 ha to grunty leśne. Nadleśnictwo położone jest we wschodniej części województwa podkarpackiego (przy granicy  państwowej z Ukrainą), w powiatach: przemyskim (gminy: Bircza, Fredropol, Dubiecko, Krzywcza) oraz bieszczadzkim   (gmina Ustrzyki Dolne).Grunty Nadleśnictwa stanowią zasadniczo 7 dużych, 9 średnich oraz ponad sto drobniejszych kompleksów leśnych. Zasięg terytorialny Nadleśnictwa przekracza 500 km2, a lesistość tego obszaru wynosi ponad 60%. Administracyjnie Nadleśnictwo podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. W jego skład wchodzą 3 obręby leśne podzielone na 21 leśnictw.

Teren Nadleśnictwa Bircza położony jest na styku Karpat Wschodnich i Zachodnich –południowa i wschodnia część leży w Karpatach Wschodnich (mezoregiony: Góry Sanocko-Turczańskie   i Płaskowyż Hyrowski ). Pozostała część to mezoregion Pogórza Przemyskiego reprezentujący Karpaty Zachodnie.
Według regionalizacji klimatycznej Polski Romera, teren Nadleśnictwa należy do klimatu górskiego i podgórskiego. Sieć rzeczna na terenie Nadleśnictwa jak i w zasięgu jego działania w zdecydowanej większości należy do dorzecza Sanu (II rzędu) leżącego w zlewni Wisły – główne osie sieci rzecznej Nadleśnictwa stanowią prawe dopływy Sanu. Są to rzeki: Wiar i Stupnica. Południowo-wschodni kraniec Nadleśnictwa, należy do dorzecza Dniestru, wpływającego do Morza Czarnego. Układ i gęstość sieci rzecznej wykazują dużą korelację z rzeźbą terenu i budową geologiczną tworząc przepiękny kratowo – rusztowy układ grzbietów i cieków. Tereny Nadleśnictwa położone są w zakresie wysokości od 260 do 685 m n.p.m. i dominuje tu rzeźba terenu typowa dla pogórzy i gór niskich.
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Zarządzeniem z dnia 24 stycznia 2001 r. utworzył na całym obszarze Nadleśnictwa Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Birczańskie".
Tereny Nadleśnictwa Bircza to obszar obfitujący w walory kulturowe. Do najciekawszych obiektów zabytkowych należą: Zespół klasztorny w Kalwarii Pacławskiej oraz gotycko – renesansowa murowana cerkiew w Posadzie Rybotyckiej.
Walory tego terenu najbardziej oddają słowa Stanisława Krycińskiego:
 
 
„Pogranicze dwóch narodów. Kraina burzliwej historii, opustoszałych wiosek, dzikich lasów i zapomnianych cerkiewek. To drugie Bieszczady, wprawdzie bez połonin, ale i bez masowego ruchu turystycznego, hałaśliwych wycieczek i kiosków z pamiątkami".
 
 Mapa Nadleśnictwa


Asset Publisher Asset Publisher

Back

,,80 Rocznica potyczki oddziałów polskich i niemieckich pod Bykowcami”

,,80 Rocznica potyczki oddziałów polskich i niemieckich pod Bykowcami”

10 września przypadła rocznica potyczki wojsk polskich i niemieckich pod Bykowcami. W trakcie potyczki zginął dowódca ppor. Marian Zaremba. Młody oficer, świeżo dyplomowany inżynier leśnik. Zginął za to, że zrobił to co trzeba; stanął do walki w obronie ojczyzny. Pojmany w niewolę, w ostatnich chwilach swojego życia wypowiedział pamiętne słowa: ,,Polsko pomścij…” po czym został zastrzelony przez niemieckiego oficera.

            W miejscu w którym 80 lat temu nosi bohaterowie przelewali krew za ojczyznę postawiono pomnik ku ich pamięci.  Jest to doskonałe miejsce na złożenie im hołdu. W podzięce za to co zrobili dla nas, dla Polski. Na uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia przyjeżdżają bardzo liczne delegacje, tak też było  w tym roku. Wokół pomnika zrobiło się zielono od mundurów: żołnierzy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, nie zabrakło również parlamentarzystów, harcerzy, uczniów lokalnych szkół oraz mieszkańców a o oprawę muzyczną zadbała Górnicza Orkiestra Dęta Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Sanoku.

Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu, przybliżeniem rysu historycznego oraz złożeniem wieńców pod pomnikiem poległych żołnierzy. Następnie przemaszerowano na cmentarz gdzie odmówiono modlitwę za poległych, apel poległych oraz wystrzelono salwę honorową. W uroczystości uczestniczyła delegacja pracowników z Nadleśnictwa Bircza która miała zaszczyt złożyć wieńce pod pomnikiem oraz na grobach wrześniowych bohaterów.