Asset Publisher
Certyfikat PEFC
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie informuje, że w dniu 10.05.2018 r. został przyznany certyfikat PEFC o numerze BVCPL/PEFCFM/06, obejmujący wszystkie nadleśnictwa działające na obszarze administracyjnym RDLP w Krośnie.
Certyfikat został przyznany przez jednostkę certyfikującą Bureau Veritas Polska Sp. z o.o. Jednostka ta poświadcza, że funkcjonujący w RDLP w Krośnie system Gospodarki Leśnej oparty o standardy PEFC FM, w tym Normę krajową nr PEFC PL 1003:2012 „Zrównoważona gospodarka leśna – wymagania” otrzymał pozytywną ocenę.
Posiadany od 2012 r. certyfikat PEFC z dniem 14.05.2018 r. został wznowiony i pozostaje ważny do dnia 13.05.2021 r.
Asset Publisher
Asset Publisher
Pędzenia próbne w Nadleśnictwie Bircza
Pędzenia próbne w Nadleśnictwie Bircza


W dniach 17, 18 i 19.02.2015 r. na terenie Nadleśnictwa Bircza obyła się inwentaryzacja zwierzyny grubej metodą pędzeń próbnych.
Pędzenia próbne w Nadleśnictwie Bircza
W dniach 17, 18 i 19.02.2015 r. na terenie Nadleśnictwa Bircza obyła się inwentaryzacja zwierzyny grubej metodą pędzeń próbnych.
Powierzchnie zostały wybrane za pomocą generatora liczb losowych. W tej metodzie wystarczy policzyć zwierzynę na powierzchni odpowiadającej do 10% całkowitej powierzchni kompleksu leśnego, aby następnie wyliczyć zagęszczenie i liczebność gatunków dla całego kompleksu leśnego.
Uczestników liczenia podzielono na dwie grupy. Jedną z nich była grupa obserwatorów ruchomych, drugą tworzyli obserwatorzy stali, zapisujący wszystkie spostrzeżone zwierzęta, z określeniem płci i przybliżonym wieku.
W inwentaryzacji oprócz pracowników służby leśnej oraz stażystów Nadleśnictwa Bircza wzięli udział pracownicy Nadleśnictwa Krasiczyn, Dynów, Brzozów, Mielec, Tuszyma, Lubaczów, Leżajsk, przedstawiciele Koła Łowieckiego: „Bór" Bircza, „Ryś" Ustrzyki Dolne, „Dzik" Przemyśl, „Żbik" Przemyśl.
Pogoda dopisała, przez trzy dni pędzeń była słonecznie, co w znacznym stopniu poprawiało organizację i wpływało pozytywnie na nastroje uczestników pędzenia których każdego dnia było ponad 70 osób. Wśród zainweteryzowanej zwierzyny znalazły się takie gatunki jak jelenie, dziki , sarny, zające, lisy, kuna, oraz wiewiórka.
Pędzenia próbne
Jedna z metod inwentaryzacji zwierzyny - głównie płowej - polegająca na przepędzaniu określonych partii lasu i liczeniu wychodzącej zwierzyny. Dla przeprowadzenia inwentaryzacji tą metodą konieczne jest zaangażowanie stosunkowo licznej naganki oraz przeszkolonych obserwatorów.