Asset Publisher Asset Publisher

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Birczańskie"

CO TO JEST LEŚNY KOMPLEKS PROMOCYJNY?

Leśne kompleksy promocyjne są obszarami funkcjonalnymi o szczególnym znaczeniu społecznym, ekologicznym i edukacyjnym, obejmującymi duże i zwarte obszary lasu. Utworzone na obszarze całego kraju, pokazują zmienność warunków siedliskowych oraz różnorodność składu gatunkowego lasu. W ramach LKP leśnicy prowadzą wszechstronne rozeznanie i monitorowanie stanu biocenoz oraz dostosowują gospodarkę leśną do tych warunków, wspierają badania naukowe, promują zrównoważoną gospodarkę leśną i prowadzą edukację leśną społeczeństwa. LKP stanowią także forum współpracy leśników ze społeczeństwem. W radach naukowo-społecznych każdego LKP zasiadają przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, autorytety świata nauki, reprezentanci organizacji pozarządowych, przemysłu drzewnego, lokalnych mediów oraz osoby obdarzone szczególnym zaufaniem społeczności lokalnych.

 

 

 

Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Birczańskie - informacje ogólne:

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Birczańskie" został utworzony Zarządzeniem Nr 4 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w dniu 24 stycznia 2001r. na terenie całego Nadleśnictwa Bircza.
Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Birczańskie obejmuje swym zasięgiem teren Pogórza Przemyskiego oraz Gór Sanocko-Turczańskich. Obszar ten charakteryzuje się  walorami przyrodniczymi oraz turystycznymi. Lesistość obszaru jest bardzo wysoka, tj. ponad 61%.  Dominującymi siedliskami jest las górski świeży oraz las wyżynny świeży, z których przeważająca część to siedliska naturalne i zbliżone do naturalnych. W tej części Karpat najważniejszymi gatunkami lasotwórczymi jest jodła i buk. Na terenie LKP Lasy Birczańskie występują również drzewostany sosnowe na siedliskach zniekształconych, które znajdują się na gruntach porolnych. Obecnie leśnicy z Nadleśnictwa Bircza prowadzą na gruntach porolnych przebudowę drzewostanów sosnowych, czyli odtwarzają lasy o naturalnym składzie gatunkowym zgodnym z siedliskiem.

 

Cele utworzenia LKP „Lasy Birczańskie" :

  • Wszechstronne rozpoznanie stanu biocenoz siedlisk leśnych terenów podgórskich i górskich oraz dynamiki zachodzących w nich zmian;
  • Trwałe zachowanie lub odtwarzanie naturalnych walorów lasów na obszarze LKP Lasy Birczańskie;
  • Łączenie trwałej gospodarki leśnej z aktywną ochroną przyrody; zobacz Ochrona Przyrody
  • Prowadzenie prac badawczych i doświadczalnictwa leśnego dla wypracowania wniosków możliwych do wykorzystania przede wszystkim w terenach podgórskich i górskich
  • Prowadzenie szkoleń Służby Leśnej
  • Promowanie wielofunkcyjnej oraz zrównoważonej gospodarki leśnej
  • Prowadzenie edukacji leśnej społeczeństwa; zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną ! Odwiedź Nas, Poznaj Las!
  • Komunikacja ze społeczeństwem ; zachęcamy do polubienia strony Fanpage FB Nadleśnictwo Bircza, Lasy Państwowe

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leśnicy z Lasów Birczańskich oddają krew!

Leśnicy z Lasów Birczańskich oddają krew!

Leśnicy z Lasów Birczańskich dołączyli się do akcji  „Leśne osocze, leśna krew” i dzisiaj oddali krew - bezcenny dar, który można przekazać drugiemu człowiekowi.

Po raz kolejny leśnicy pomagają najbardziej potrzebującym. Lasy Państwowe we współpracy z Narodowym Centrum Krwi organizują akcję oddawania krwi i jej składników oraz osocza od ozdrowieńców po COVID-19.

 We wszystkich regionalnych centrach krwiodawstwa brakuje krwi i jej składników. Zapasy tej życiodajnej substancji są na wyczerpaniu, brakuje nie tylko krwi tych najrzadszych grup, ale często także tych najpopularniejszych.

Krew jest zawsze  potrzebna. Od jej dostępności często zależy ludzkie życie i zdrowie. Dlatego tak ważne jest odbudowanie stanu jej zapasów sprzed pandemii. Rośnie także zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców, które łagodzi objawy choroby.

 Na stronie https://krew.info/zapasy/ można sprawdzić, gdzie i jakiej grupy krwi najbardziej brakuje.

W odpowiedzi na apele centrów krwiodawstwa Lasy Państwowe zorganizowały ogólnopolską akcję oddawania krwi i jej składników. Akcja  „Leśne osocze, leśna krew” rozpoczęła się 27 stycznia i potrwa do końca roku. Wezmą w niej udział leśnicy z całej Polski oraz ich bliscy.

Leśnicy zapraszają do akcji każdego, kto jest gotowy podzielić się swoim najcenniejszym darem. Wystarczy udać się do wybranego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i podać hasło: „Leśne osocze, leśna krew”. Od jednej osoby pobiera się ok. 450 ml krwi. Do operacji serca potrzeba sześć jednostek krwi, a do przeszczepu wątroby nawet 20. Najwięcej krwi potrzebują ofiary wypadków drogowych, nawet 50 jednostek.

Akcja „Leśne osocze, leśna krew” nie jest pierwszym działaniem Lasów Państwowych. Jednostki LP w całej Polsce od początku pandemii udzielają pomocy w walce z koronawirusem. Regionalne dyrekcje LP oraz poszczególne nadleśnictwa wspierają ośrodki medyczne, służby mundurowe, domy dziecka i domy pomocy społecznej ze swojego terenu.