Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Ważny komunikat - pojawiły się nieprawdziwe informacje na temat wycinki drzewa o wymiarach pomnikowych

Ważny komunikat - pojawiły się nieprawdziwe informacje na temat wycinki drzewa o wymiarach pomnikowych

W nawiązaniu do postu Inicjatywy Dzikie Karpaty (IDK) jaki ukazał się w dniu 23.01.22 informujemy, że w dniu 21.01 Nadleśnictwo Bircza otrzymało pismo IDK o zidentyfikowaniu  na terenie Leśnictwa Turnica, w wydz. 161 c jodły o wymiarach tzw. „pomnikowych” oznaczonej kropką.

W  w/w piśnie IDK zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji jaką decyzję Nadleśnictwo podjęło w sprawie wycinki przedmiotowego drzewa.

Następnie, nie czekając na odpowiedz, IDK  w poście z dnia 23.01.2022 oskarżyła  Nadleśnictwo Bircza o kłamstwo i nie dotrzymanie obietnic. Jest to kolejna jawna manipulacja i chęć oczernienia Nadleśnictwa Bircza przez IDK.

 

Informujemy, że oznakowanie przedmiotowego drzewa jest starym oznakowaniem pochodzącym z szacunków brakarskich z 2012 roku. Wówczas kryterium wymiarowe drzewa gatunku jodła wynosiło 314 cm obwodu pnia. Jednak już wówczas w trakcie wykonywania cięć w 2013 roku podjęto decyzję o pozostawieniu tego drzewa w drzewostanie.

Drzewo, o którym mowa, nie było i nie będzie wycięte!

Dodatkowo informujemy, że obwód tej jodły na wysokości 1,30 m wynosi 257 cm, a nie jak podaje IDK 262 cm.

Ferowanie wyroków na leśników, przed otrzymaniem odpowiedzi na zadane pytania, budzi uzasadnioną wątpliwość co do intencji.

 

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza

Zbigniew Kopczak