Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Szkolenie z leśnikami dla przewodników górskich na Suchym Obyczu w Nadleśnictwie Bircza

Szkolenie z leśnikami dla przewodników górskich na Suchym Obyczu w Nadleśnictwie Bircza

1 grudnia  br. po raz kolejny leśnicy spotkali się z przewodnikami górskimi w ramach szkolenia z zakresu gospodarki leśnej i udostępniania lasu. W tym roku szkolenie odbyło się na terenie Nadleśnictwa Bircza.

Część terenowa odbyła się w pięknej zimowej scenerii Masywu Suchego Obycza. Leśnicy wraz z przewodnikami przeszli żółty szlak PTTK na Suchy Obycz, gdzie gospodarze Leśnictwa Turnica pokazali jak wygląda gospodarka leśna, czyli las objęty cięciami rębnymi, pielęgnacja lasu (trzebieże), wyłączony drzewostan nasienny oraz jeden z trzech przedsięwzięć wykonanych w Nadleśnictwie Bircza w ramach projektu Mała Retencja Górska, tj. przywrócenie ciągłości biologicznej potoku Kamionka .

Zostały poruszone bardzo ważne zagadnienia związane z gospodarką leśną, czyli naszą pracą, tj.: jak leśnicy chronią zasoby genowe gatunków drzew, w jaki sposób leśnicy stymulują procesy lasotwórcze i popierają naturalne odnowienie; w jaki sposób leśnicy uwzględniają ochronę przyrody przy poszczególnych zadaniach realizowanych w ramach gospodarki leśnej, np. uczestnicy mieli okazję obejrzeć jak wygląda 5% wyłączonego drzewostanu na powierzchni rębnej oraz zobaczyć  ile martwego drewna występuję w tutejszych lasach. Co najważniejsze uczestnicy mieli okazję się przekonać, że lasy w okolicach Turnicy są lasami gospodarczymi z ogromnymi walorami przyrodniczymi, które są zachowane w bardzo dobrym stanie dzięki prowadzeniu gospodarki leśnej.

Podczas części kameralnej zostało podsumowane co uczestnicy widzieli w terenie. Pozostałe nadleśnictwa zaprezentowały nowe obiekty turystyczno-rekreacyjne, tym Nadleśnictwo Rymanów zaprezentowało rowerową ofertę turystyczną, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zaprezentowało  nowo powstałe wiaty turystyczne na Żukowie oraz niedaleko źródeł Strwiąża, Nadleśnictwa Lutowiska i Baligród zaprezentowały ofertę turystyczną LKP Lasy Bieszczadzkie oraz Nadleśnictwo Komańcza przygotowało prezentację na temat roli leśników bieszczadzkich w ruchu oporu i konspiracji niepodległościowej podczas II Wojny Światowej.

W szkoleniu brali udział przewodnicy górscy: PTTK Przemyśl. PTTK Sanok, PTTK Krosno, PTTK Rzeszów, SPT „Karpaty” oraz przewodnicy niezrzeszeni. W roli organizatorów udział brało Nadleśnictwo Bircza, Nadleśnictwa Baligród, Nadleśnictwo Komańcza, Nadleśnictwo Lesko, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, Nadleśnictwo Rymanów, Nadleśnictwo Lutowiska, Nadleśnictwo Krasiczyn oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w szkoleniu. Była to ogromna przyjemność dla nas spędzić dzień w towarzystwie przewodników górskich w pięknej zimowej scenerii Masywu Suchego Obycza.