Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Spotkanie leśników z przewodnikami górskimi w Nadleśnictwie Bircza

Spotkanie leśników z przewodnikami górskimi w Nadleśnictwie Bircza

9 marca br. leśnicy z Nadleśnictwa Bircza spotkali się z przewodnikami górskimi PTTK oddział Przemyśl, z którymi Nadleśnictwo współpracuje w zakresie dbania o porządek i bezpieczeństwo publiczne na szlakach turystycznych Pogórza Przemyskiego.

Część kameralna spotkania  odbyła się w Ośrodku Edukacji Leśnej Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Birczańskie. Podczas prezentacji została omówiona  rola leśnictwa w zrównoważonym rozwoju regionu na przykładzie działalności Nadleśnictwa Bircza oraz przedstawiono ofertę edukacyjną Nadleśnictwa.

W terenie przewodnicy w towarzystwie leśników mieli okazję poznać mało znany zabytek na  Pogórzu Przemyskim, tj. grodzisko niedaleko miejscowości Gruszowa, gdzie można zobaczyć dobrze zachowane ziemne wały obronne. Pobieżne badania wskazują na to, że dawny gród funkcjonował pomiędzy IX a XI w n.e. Kolejnym punktem programu części terenowej było wspólne wyjście na Kopystańke, gdzie znajduje się rezerwat przyrody. Podczas tej części wędrówki była okazja do pokazania walorów przyrodniczych Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Birczańskie oraz omówienia bardzo ważnych zagadnień związanych z ochroną przyrody w lasach państwowych. Zależało nam  na tym aby pokazać uczestnikom, że leśnicy dbają o ochronę przyrody w lasach gospodarczych. Na zakończenie była okazja zaprezentować najnowszy obiekt turystyczno-rekreacyjny, tj. Punkt Widokowy w miejscowości Wola Korzeniecka. Platforma widokowa znajduje się na wzniesieniu Chomińskie, gdzie rozpościera się widok na Pogórze Przemyskie i Góry Sanocko-Turczańskie.

W szkoleniu brali udział przewodnicy górscy PTTK  oddział Przemyśl oraz leśnicy z Nadleśnictwa Bircza, tj. inżynierowie nadzoru, edukatorka leśna oraz leśniczowie.