Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Puszczyk uralski

Puszczyk uralski

W dniu 14.11.2014 r. na terenie dawnej wsi Łomna pracownicy Nadleśnictwa Bircza znaleźli dziwnie zachowującego się Puszczyka uralskiego

W dniu 14. 11.2011 r. na terenie dawnej wsi Łomna leśnicy znaleźli dziwnie zachowującego się Puszczyka uralskiego – siedział na zwyżce łowieckiej  w dzień nie reagując na atakujące go kruki.  Niezwłocznie leśnicy przywieźli chorego ptaka do Lecznicy chorych zwierząt „ADA" w Przemyślu gdzie troskliwie został otoczony fachową opieką Lekarzy weterynarii.

Miejmy nadzieje że rehabilitacja puszczyka nie potrwa długo i niebawem będzie polował na gryzonie w Birczańskich Lasach.

 

Puszczyk uralski (Strix uralensis) - to największa po puchaczu sowa, większa od puszczyka. Dość kształtna z długim ogonem i okrągłą głową. Mało płochliwa - niewielki dystans ucieczki pozwala na obserwacje z dość małej odległości. W pobliżu gniazda agresywna - odstrasza głosem podobnym do szczekania psa i głośnym kłapaniem dzioba ale nie waha się zaatakować szponami nawet człowieka, zwłaszcza po wylęgu. Nazwa "uralski" może nieco mylić gdyż ten puszczyk zajmuje bardzo rozległy obszar północnej Europy i Azji. Odizolowane obszary obejmują Karpaty i podgórze  ciągnąc się pasem poprzez Ukrainę aż do środkowej Rumunii oraz wąski pas na Mazurach. Wzrastająca liczebność określana jest na około nawet 700 par.