Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Obchody

Obchody

25 września br delegacja z Nadleśnictwa Bircza, w tym Nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza, uczestniczyła w obchodach upamiętniających wydarzenia z 12 września 1939 roku. Podczas obchodów upamiętniających 83. rocznicę wojny obronnej 1939 r. w Borownicy oddano hołd żołnierzom 17. Pułku Piechoty Ziemi Rzeszowskiej oraz ich dowódcy ppłk. dypl. Beniaminowi Kotarbie.

Uroczystości rozpoczęły się na Wzgórzu nad Czarnym Potokiem, przy krzyżu i obelisku- w miejscu , gdzie poległ dowódca pułku płk Beniamin Kotarba wraz z częścią swoich żołnierzy.

Dalsza część uroczystości odbyła się przy pomniku pomordowanych mieszkańców Borownicy w 1945r. przez UPA , gdzie odśpiewano hymn państwowy, wysłuchano okolicznościowych przemówień zaproszonych gości, zaprezentowano Marsz 17 Pułku Piechoty, odmówiono modlitwę za pomordowanych mieszkańców wsi Borownica oraz wręczono wyjątkowe odznaczenia.

Następnie poszczególne delegacje, okoliczni mieszkańcy, zgromadzeni goście oddali hołd poległym mieszkańcom składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikiem.

Kolejnym etapem uroczystości była msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Borownicy po której zgromadzeni udali się wspólnie na lokalny cmentarz, gdzie spoczywa płk Beniamin Kotarba. Odczytano tam ,,Apel Pamięci” oraz oddana została Salwa Honorowa, po czym złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Po oficjalnej części uroczystości odbyło się spotkanie pokoleń na biwaku przy tradycyjnej żołnierskiej grochówce, którego przebieg upiększyła dodatkowo muzyka odgrywana na żywo przez Zespół Orkiestry Dętej z Markowej. Uczestnicy mogli także zapoznać się z wyposażeniem żołnierzy 1 bpzmot podczas przygotowanego statycznego pokazu sprzętu wojskowego.

 

 

Fot. GOKSiT w Birczy