Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Literacko o wilkach i ludziach w Birczy

Literacko o wilkach i ludziach w Birczy

 

 

Wilki i ludzie - to główny temat spotkania, które odbyło się w ośrodku edukacyjnym LKP Lasy Birczańskie z udziałem Wiesława Hopa, autora książki „Wilki i ludzie i inne bieszczadzkie opowieści”, zawierającej opowiadania ściśle związane z regionem Pogórza Przemyskiego i Bieszczadów.

- Mój ojciec był drwalem w Nadleśnictwie Krasiczyn, a później Bircza, dlatego od dziecka mam wielki szacunek do ciężkiej pracy leśnych ludzi  – mówił Wiesław Hop. - W swojej twórczości staram się nawiązywać do lokalnych historii i współczesnych problemów.

Spotkanie otworzył Damian Kwiatkowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Bircza, a oprawę muzyczną zapewnili artyści z Pogórza Przemyskiego: Małgorzata Stankiewicz i Jerzy Markowicz. Uczestnicy mogli też obejrzeć wystawę ikon autorstwa Marzeny Walickiej.

Pisarz opowiadał o swych związkach z leśnictwem i łowiectwem. Na promocji książki pojawili się lokalni i regionalni miłośnicy przyrody, literaci, myśliwi i leśnicy, którzy z zainteresowaniem słuchali opowieści autora, włączając się z pytaniami.

Wiesław Hop mieszka w Birczy, od 2014 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich, jego książki były wielokrotnie nagradzane w konkursach literackich. Jest autorem licznych opowiadań i powieści kryminalnych i obyczajowych, m.in.: Spacer ze śmiercią, Wbrew woli, Poranek pełen nadziei, Przed wyrokiem, O północy w Bieszczadach,  Długa noc.

Za całokształt dokonań literackich w roku 2017 został wyróżniony Nagrodą Honorową Zarządu Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie, w roku 2020 odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Organizatorami wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy i

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Birczańskie”.

Tekst: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcia: Dominik Jagieła