Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Las Medialny 2018

Las Medialny 2018

Wydarzenie LAS MEDIALNY 2018

29 października br. po raz kolejny leśnicy z Nadleśnictwa Bircza spotkali się z dziennikarzami przy Lesie Medialnym w miejscowości Łomna.  Las Medialny stał się symbolem pojednania ponad podziałami granicznymi i narodowościowymi. To właśnie 14 lat temu (tj. 16 października 2004 r.) Las Medialny został posadzony przez leśników, dziennikarzy i samorządowców m. in. z  Polski, Ukrainy i Słowacji.

Dziennikarz polskiego radia Rzeszów Marek Cynkar – inicjator leśnych spotkań żurnalistów sprzed lat,  podkreślił : „To był czas częstych spotkań Polaków i Ukraińców, którzy również mieli aspiracje do wspólnej Europy, a sadzenie lasu okazało się świetną okazją do integracji leśników, dziennikarzy i samorządowców z obu krajów”.

W tym roku dziennikarze i samorządowcy wspólnie z leśnikami wyznaczali drzewa do wycinki w ramach zabiegu hodowlanego w  młodniku. Leśnicy pokazali uczestnikom jak różnią się cięcia pielęgnacyjne w zależności od gatunku drzewa. Inaczej postępuje się ze zwartą sośniną, inaczej w świetlistych brzezinach, a jeszcze inaczej w młodnikach dębowych.

Wydarzenie przy Lesie Medialnym było również okazją do upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas spotkania Pani Dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna wraz z przedstawicielami delegacji leśników z Ukrainy i Słowacji wspólnie posadzili przy Bramie do Lasu Medialnego sadzonkę dębu, tj. szczep słynnego dębu „Bartek”, który będzie upamiętniać ten szczególny rok dla Polski.