Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Karpaty Zaklęte w Drewnie

Karpaty Zaklęte w Drewnie


"Karpaty zaklęte w drewnie"

Nadleśnictwa Brzozów i Bircza współuczestniczyły w organizacji imprezy plenerowej "Karpaty zaklęte w drewnie", która odbyła się w niedzielę 15 sierpnia w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Motywem przewodnim wszystkich prezentacji tego dnia było drewno.

Stoiska nadleśnictw przyciągały atrakcyjnymi zabawami i możliwością dosłownego spotkania z drewnem. Były leśne puzzle, rozpoznawanie gatunków drewna, przybijanie cechówek i okolicznościowych numerów na kłodzie, a nawet możliwość sprawdzenia się w przerzynce piłą moja-twoja. Swe prace rzeźbiarskie prezentował Leszek Śliwiak, leśnik z Nadleśnictwa Brzozów.
- Sanocki skansen to świetne miejsce na promocję drewna, bowiem właśnie ten surowiec jest tu możliwy do oglądania niemal w każdym z setek obiektów – mówi Paweł Biernacki, nadleśniczy Nadleśnictwa Brzozów, obecny w czasie imprezy pod leśnymi namiotami. – Tu również łatwiej mówić o tysiącach jego zastosowań i o szacunku do niego jako surowca trudnego do zastąpienia.
Przez niedzielne popołudnie stoiska Lasów Państwowych odwiedziły setki osób. Sporym zainteresowaniem cieszył się rzeźbiarski pokaz Piotra Michny, który na miejscu wykonywał prace przy pomocy pilarki. Były też prezentacje wyrobów z drewna, gry i zabawy tematycznie związane z lasem, prowadzone przez instruktorów z MDK w Sanoku.
Na scenie w ciągu całego popołudnia zaprezentowało się kilka zespołów w tym znakomite bieszczadzkie „Trio Kremenaros” i sygnaliści „Echa Karpat” z koncertem, w którym użyto m.in. drewnianych trembit, instrumentów niegdyś powszechnych w górach.
„Karpaty zaklęte w drewnie” to impreza cykliczna tradycyjnie od lat organizowana przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku wespół z pobliskimi nadleśnictwami.
Link  do migawki filmowej: https://www.youtube.com/watch?v=9ehTTpNeaQY


Tekst: Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Emilia Baraniewicz, Edward Marszałek