Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Jemioła pospolita - pasożyt podkarpackich drzew

Jemioła pospolita - pasożyt podkarpackich drzew

 
Na Podkarpaciu jest coraz więcej drzew, na których rośnie jemioła pospolita - podaje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie. To poważny problem, bo pasożyt powoduje obumieranie m.in sosen i jodeł. Prowadzona jest obserwacja drzewostanów i usuwanie chorych drzew.
 

Z roku na rok jemioła pojawia się na coraz większym terenie, zarządzanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Z prowadzonej inwentaryzacji drzewostanów jodłowych wynika, że przez ostatnie 3 lata obszar na którym występuje powiększył się z 250 do 1650 hektarów. To zła wiadomość, bo, o ile nam jemioła kojarzy się ze świątecznym pocałunkiem bożonarodzeniowym, to dla drzew jej obecność może być pocałunkiem śmierci.

Jarosław Plata, kierownik Zespołu Ochrony Lasów w Krakowie - Jemioła czerpie z jodły wodę zmuszając to drzewo jednocześnie do ograniczania własnego odparowywania wody z igieł i dzieje się to zwykle w jeden jedyny sposób. Drzewo pozbywa się części igieł, które na nim są w związku z tym utrudnione jest jego bezpośrednie życie, asymilowanie dwutlenku węgla i stąd później następuje osłabienie.

To efekt, którego nie da się odwrócić. Powodów osłabienia drzew przez jemiołę jest kilka. To m.in. susze, a także wiek - im starsze drzewo tym trudniej przystosowuje się do zmieniających się warunków. Zainfekowane przez jemiołę obumiera i musi zostać wycięte, jak ta 36-metrowa jodła.

Roman Wójcik, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - Nie możemy stosować środków chemicznych, nie da się mechanicznie jej zrywać, bo jest za wysoko, chociaż jest bardzo wykorzystywana w medycynie i jedynym sposobem jakim jest to eliminacja tych drzew, które są bardzo silne zarażone przez jemiołę.

W innym przypadku jemioła może przenieść się na inne drzewa. Walka z pasożytem jest trudna, ale możliwa. Kluczowa jest stała obserwacja drzewostanów, którą mają leśnikom ułatwić drony. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie zleciła też badania dotyczące możliwości rozprzestrzeniania się jemioły.

Jan Mazur, zastępca dyrektora Regionalnych Lasów Państwowych w Krośnie ds. Gospodarki Leśnej - Chcemy potwierdzenia od naukowców czy to młode pokolenie jest bezpieczne i jakie przyjąć działania, aby zachować trwałość i ciągłość lasu.

Badania mają wyjaśnić jakie jest ryzyko rozpadu starszych drzewostanów jodłowych pod wpływem jemioły.

 

Link do filmu:

https://rzeszow.tvp.pl/60910954/jemiola-pospolita-pasozyt-podkarpackich-drzew?fbclid=IwAR14OqMP7K_klj4eEex1MSNijfO9O2WbojQiOn-JTk0Ri_BUWZ_XvA3noVQ

 
Źródło:
Aktualności TVP3 RZESZÓW