Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Jeleń zrogowany przez rywala

Jeleń zrogowany przez rywala

Nie kłusownik był przyczyną śmierci jelenia byka znalezionego w okolicy Arłamowa, lecz rywal, który ugodził go grotem swego poroża. Martwe zwierzę znaleźli aktywiści Inicjatywy Dzikie Karpaty. Zanim doszło do ustalania okoliczności, wykorzystali ten fakt do medialnej napaści na myśliwych.

Zdjęcie martwego jelenia bez głowy z wyciętym fragmentem skóry pojawiło się na portalu FB z adnotacją: „Myśliwy, który skłusował, nadal pozostaje myśliwym”. Tymczasem fakty są następujące: W nocy 25 września 2018 r. oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych powiadomił telefonicznie leśniczego ds. łowieckich z Nadleśnictwa Bircza, o rzekomo skłusowanym jeleniu byku leżącym na łące w miejscowości Grąziowa.

Policja, z udziałem leśniczego, dokonała niezwłocznie wstępnych oględzin tuszy. W celu ustalenia przyczyny śmierci zlecono lekarzowi weterynarii dokonanie sekcji tuszy, która wykazała, że byk został zrogowany (zginął w walce z innym jeleniem). Zwierzę miało pękniętą wątrobę, złamane żebro i jedno płuco zalane krwią. W związku z takimi ustaleniami tuszę pozostawiono na miejscu dla drapieżników.

Poroże jelenia byka zostało przekazane do preparacji i będzie eksponowane w sali edukacyjnej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Birczańskie”.

Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Skrin informacji z FB Dzikie Karpaty