Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

,,80 Rocznica potyczki oddziałów polskich i niemieckich pod Bykowcami”

,,80 Rocznica potyczki oddziałów polskich i niemieckich pod Bykowcami”

10 września przypadła rocznica potyczki wojsk polskich i niemieckich pod Bykowcami. W trakcie potyczki zginął dowódca ppor. Marian Zaremba. Młody oficer, świeżo dyplomowany inżynier leśnik. Zginął za to, że zrobił to co trzeba; stanął do walki w obronie ojczyzny. Pojmany w niewolę, w ostatnich chwilach swojego życia wypowiedział pamiętne słowa: ,,Polsko pomścij…” po czym został zastrzelony przez niemieckiego oficera.

            W miejscu w którym 80 lat temu nosi bohaterowie przelewali krew za ojczyznę postawiono pomnik ku ich pamięci.  Jest to doskonałe miejsce na złożenie im hołdu. W podzięce za to co zrobili dla nas, dla Polski. Na uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia przyjeżdżają bardzo liczne delegacje, tak też było  w tym roku. Wokół pomnika zrobiło się zielono od mundurów: żołnierzy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, nie zabrakło również parlamentarzystów, harcerzy, uczniów lokalnych szkół oraz mieszkańców a o oprawę muzyczną zadbała Górnicza Orkiestra Dęta Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Sanoku.

Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu, przybliżeniem rysu historycznego oraz złożeniem wieńców pod pomnikiem poległych żołnierzy. Następnie przemaszerowano na cmentarz gdzie odmówiono modlitwę za poległych, apel poległych oraz wystrzelono salwę honorową. W uroczystości uczestniczyła delegacja pracowników z Nadleśnictwa Bircza która miała zaszczyt złożyć wieńce pod pomnikiem oraz na grobach wrześniowych bohaterów.